Pořádáte oslavu? Nezapomeňte na šampaňské

Pořádáte oslavu? Nezapomeňte na šampaňské

Šampaňské patří k párty a oslavám už několik staletí. Byla to výsada královských dvorů a bohaté šlechty. Později se stalo nedílnou součástí oslav „lepší společnosií“ a v současnosti se bez něj neobejde ani žádná důležitá sportovní událost roku. Ať je to formule 1, Tour de France či hokejové vítězství. Plánujete svatbu, oslavu narození dítěte nebo povýšení v práci? Ať už je to pravé šampaňské či sekt, lavnost bez bublinek není to pravé.

Šampaňské dodá jakékoliv význačné chvíli lesk důležitosti. Nezapomeňte na něj při jejich plánování

“Bublinky! symbolizují moc, peníze i mimořádné chvíle. Šumivá vína se objevují při výjimečných událostech ve všech koutech světa v minulosti i v současnosti.

  • Pravým šampaňským oslavoval Napoleon Bonaparte své válečné úspěchy. A protože se nespokojil jen tak s něčím, jeho důstojníci přinesli i vizuálně efektivní způsob otvírání. Nazývá se sabráž a láhev se otevře pomocí šavle. Skvěle to uměli také carští důstojníci.
  • Šampaňské nesmí chybět ani na žádné svatbě. Dokonce ani na té královské. Legendární lahve firmy Moët et Chandon měli na své svatbě například i Diana a princ Charles.
  • Wiston Churchill, bývalý britský premiér a vítěz nad Hitlerem, si nedokázal představit začátek dne bez skleničky šampaňského.
  • Bez šampaňského se neobejde ani většina oslav formule 1 nebo Tour de France.
  • Znáte film Vlk z Wall Street? I tam teklo šampaňské proudem. Jak jinak.
  • A oslavy příchodu nového roku? I tam teče šumivé víno proudem.

Jak poznat to pravé francouzské šampaňské. Nenechte se nachytat zlidovělým pojmem. Oslavujte ve velkém s tím pravým Champagne

Šumivá a perlivá vína patří k těm, bez kterých si většina lidí nedokáže představit jakýkoli přípitek. Šampaňské se stalo jejich synonymem. Jak však nenaletět a poznat to pravé Champagne?

  • Víno musí být vypěstováno a produkováno přímo ve Francii a to pouze a jen v regionu Champagne – Ardenne. Máte-li na víně jinou adresu, pak se nejedná o pravé šampaňské.
  • K jeho výrobě mohou být použity pouze tři odrůdy vína: Pinot Noir, Chardonnay a Pinot Meunier. Ty se však mohou mísit.
  • Nejlepší šancí, jak získat opravdové víno nosící značku Champagne, jsou specializované a profesionální vinotéky..

Pozor. Neexistuje jen jedno pravé šampaňské. A jediná chuť

Champagne není značka. Je to jen označení pro určitý způsob výroby v přesně daném regionu. A tudíž na vás čeká nepřeberná škála variací chutí a perlivosti. Ovšem s výjimkami.

  • Velké prestižní značky si většinou zakládají na tom, že jejich vína budou mít po dekády stejnou chuť.
  • Setkali jste se s názvem Terroir Champagne? To jsou vína od samostatných pěstitelů. Nejsou tak věhlasná, ale mají větší rozmanitost a chuťovou pestrost. Také s největší pravděpodobností budou dělaná z vinné révy, která rostla na ekologicky spravovaných vinohradech.

Chcete své hosty oslnit starším ročníkem šampaňského? Nezapomeňte na jednu věc

Pokud si kupujete šumivé víno, pamatujete, že i perlivost má svoji dobu trvanlivosti. Chcete-li někoho okouzlit a koupíte-li si tedy láhev starších ročníků, může se vám stát, že už žádné bublinky mít nebude. To však neznamená, že si na šampaňském nepochutnáte, bylo li správně skladováno

Ať už se jedná o svatbu či oslavy nového roku. Buďte styloví. Jaké jsou nejčastější prohřešky při podávání šampaňského?

  • Šumivému vínu přílišný chlad nesluší. Čím starší ročník, tím větší teplota. Ta, která jsou starší 15 let, podávejte dokonce při teplotě až 18 stupňů Celsia. Mladým neročníkovým vínům stačí teplota kolem 8 stupňů.
  • I správné skleničky pomohou plnému rozvití chutí a vůní. Oblíbené jsou flétnové. Chcete-li však vytěžit z vína maximum, použijte sklenky tulipánového tvaru. Budete za znalce.

Pořádáte rádi posezení s přáteli? Pak vám mohou pomoci ještě další tipy na to, jak vše zvládnout lehce a tak, aby na vaši sešlost každý vzpomínal s úsměvem. I vy.

A co vy? Dokážete si představit silvestrovskou oslavu bez šumivého vína?

Ivo Bauer