Je libo raději detox, nebo botox?

Je libo raději detox, nebo botox?

S jistým zjednodušením můžeme rozdělit lidi na dva tábory. Do první skupiny budou patřit ti, kteří fandí nejnovějším vědeckým objevům a moderním trendům, vděčně přijímají jejich výdobytky a také jim důvěřují. Do druhé pak ti, kteří se na všechno, co nepochází čistě z přírody, dívajíí skrz prsty, nostalgicky si idealizují minulá století a v naší průmyslové a přetechnizované době razí alternativní životní styl. Je fakt, že vědci se mnohokrát blamovali a zamířili do nějaké slepé uličky, následky čehož poté lidstvo nějakým způsobem “odneslo”. Někdy také při své činnosti berou větší ohled na větší zisk, než by bylo zdrávo. Ovčem v konečném součtu nelze než konstatovat, že vědecko-technický rozvoj byl a je pro kvalitu lidského života výrazným pozitivem. Jde hlavně o oblast pohodlí, dopravy, péče o zdraví a vzhled.

Hlavně žádnou chemii

Snaha žít původním “přírodním” způsobem života je do jisté míry pochopitelná, protože nic se nemá přehánět. Uskromnění je důležité také tehdy, není-li nám lhostejný osud naší planety. Protože bez aut nebo počítačů se dnes už neobejde nikdo, kdo nechce žít jako poustevník někde v jeskyni, realizují se milovníci přirozenosti v tom, co jíst a jak se léčit. Alternativní odmítači pokroku – a toto označení není pejorativní, většina z nich je vedena dobrými úmysly – si do jisté míry vystačí se zdravou výživou a bylinkami, ale jen do té doby, než udeří cukrovka nebo budou potřebovat jít na operaci šedého zákalu nebo na výměnu kyčelního kloubu. Potom jim moderní medicína bude dobrá.

 

A ani se nemusíme zmiňovat o závažnějších chorobách. Silné léky jsou v jejich případech jedinou nadějí a to, že vznikly chemickou výrobou, jejich kvalitu nijak nesnižuje. Kdo tomu trochu rozumí, musí se zásadě “ hlavně bez chemie” upřímně smát. Nejen lidský organismus, ale všechno živé a neživé kolem nás je chemie. Jsme směsicí sloučenin a chemické reakce v nás probíhají neustále. Co jiného by je mohlo podpořit nebo naopak zastavit, než chemická látka? Odmítat “chemii” je stejné jako chtít elektřinu bez fyziky nebo počítačový procesor bez číslic.

Dočkej času…

V duchu heslo “Tělo, příroda a dobrá nálada to zvládnou” se pyšní také mnohé krásné ženy včetně topmodelek, že jejich pleť je udržovaná přírodně – pouze pitným režimem a běžným pleťovým krémem. Přejme jim to, když mají čas takový režim cíleně provozovat od mládí a jejich život je stresuprostý, opravdu si dlouho udrží obličej dvacetileté. Ale příroda a lidský úděl mají v rukou všechny trumfy. Pokud se to nestane po čtyřicítce, tak po padesátce nebo šedesátce pleť podlehne vráskám, i kdyby její majitelka vypila denně vody třeba celý bazén. Odmítá-li na to přistoupit, nezbude nic jiného než využít nějakou ze služeb klinik estetické medicíny. Konkrétně na omlazení pleti se nabízí třeba výplně kyselinou hyaluronovou, využití kmenových buněk nebo aplikace botulotoxinu.

Nechte věk promluvit pozitivně

Při volbě zázraku jménem botox cena za krásu v podobě nějakého zdravotního rizika neexistuje. Botulotoxin jenom dočasně omezí smršťování svalů,které má bezprostřední vliv na tvorbu vrásek. Ty tedy zmizí a minimálně půl roku se nové netvoří. Ošetřovaného klienta nečeká vůbec žádné omezení a samotná aplikace je na několik minut. Ani cena za zákrok není vysoká; z omlazovacích procedur bývá botox řazen na první místo, protože je nejlevnější. Je to přece jen jed a jeho získávání je relativně jednoduché. Produkují ho totiž bakterie. Ale v boji se stárnutím je loajálním a účinným pomocníkem. Umožní, aby aby věk prozrazovaly jen moudrost, zkušenosti a laskavé pochopení pro pošetilost mládí a nikoliv vrásky.

Které z potravin nebo kosmetických přípravku považujete za “jedy” a zdržujete se jejich užívání? Pomáhá vám to v něčem?

Ivo Bauer