Taštičková matrace 90 x 200 rozhodně není pružinová klasika. Proč si ji oblíbily domácnosti všude po světě?

Taštičková matrace 90 x 200 rozhodně není pružinová klasika. Proč si ji oblíbily domácnosti všude po světě?

Je jednou z nejvyhledávanějších svého druhu a těší se celosvětové oblibě: taštičková matrace 90 x 200. Proč? To se dozvíte v následujícím článku. Seznámíme vás nejen s jejími hlavními výhodami, ale také se zásadními rozdíly oproti těm tradičním pružinovým. Dozvíte se, pro koho se tento typ hodí a také, jak se o ni starat, aby vám vydržela jako nová co nejdelší dobu. Pokud vám není lhostejné, na čem spíte a nechcete začínat každý nový den rozlámaní a mrzutí, pak se pusťte do čtení.

Taštičková matrace 90×200 – pro koho je vhodná

Měl by se o ně zajímat každý, a to bez ohledu na věk. Využijí ji dobře dospělí, děti i senioři. Výjimkou mohou být jedinci se zdravotními problémy, kteří potřebují, aby jejich matrace splňovala konkrétní ortopedické vlastnosti. V každém případě lze konstatovat, že ty taštičkové jsou univerzální a vhodné do každé domácnosti. Díky specifickým vlastnostem vás překvapí vysokou mírou komfortu a dopřejí vám tak kvalitní spánek po dlouhá léta. Díky pohodlnosti, vysoké prodyšnosti a výborné podpoře páteře se těší oblibě nejen u nás v republice, ale po celém světě.

Taštičky versus pružiny

Označení pružinové a taštičkové matrace lze snadno zaměnit a řada lidí ani netuší, čím se od sebe lišíl. Ono není ani divu; ty taštičkové jsou totiž v podstatě také pružinové. Naopak to ale říci nelze a hned se dozvíte proč.

Oba tyto typy lůžek mají společný rys, a sice, že jejich konstrukce je tvořena pružinami. Z toho důvodu není chybou, když o taštičkových matracích hovoří i jako o pružinových. Rozdíl je však v tom, že pružinové, někdy také označované jako bonellové matrace jsou tvořeny pružinkami, jež jsou mezi sebou propleteny drátky v jednotný celek. Oproti tomu ty taštičkové mají všechny pružiny oddělené zvlášť a schované ve speciálních textilních taštičkách, díky kterým vznikl jejich název.

Výhody a nevýhody

Vzhledem k rozdílnému provedení konstrukce u bonellových a taštičkových matrací, disponují oba typy trochu jinými vlastnostmi, které mají vliv na zdraví spánek. Z těch vyplývají jejich pozitiva, ale také omezení. Zde jsou ty nejdůležitější z nich:

Výhody taštičkové matrace

– vysoká bodová elasticita

– nosnost až 150 kg

– vysoká prodyšnost

Nevýhody taštičkové matrace

– vyšší cena

– vyšší hmotnost

Výhody bonellové/pružinové matrace

– vysoká prodyšnost

– příznivější cena

– nízké požadavky na rošt

Nevýhody bonellové/pružinové matrace

– nosnost max 120 kg

– nízká bodová elasticita

Jak prodloužit matraci životnost

Chcete-li, aby vám nová matrace vydržeřadu let a nemuseli jste za chvíli kupovat další, pak je samozřejmě potřeba o ni vhodně pečovat. Někteří lidé netuší, že je například nevhodné ráno poté, co vstanete, ihned postel zastlat. Ačkoliv to může budit dojem nepořádku, lépe uděláte, když ji necháte rozestlaná, matrace tak totiž bude moci dýchat. Nejlepší však je, když pořádně vyvětráte místnost a ložní prádlo i přikrývku na nějakou chvíli z postele úplně sklidíte. Nezapomínejte matraci také vždy po nějaké době otáčet. I v tom nejdražším a nejkvalitnějším lůžku se po dlouhodobém používání mohou začít tvořit proleženiny. Pravidelným obracením se tomuto jevu vyhnete. Aby se v matraci neusazoval prach a roztoči či jiní paraziti, je potřeba ji také pravidelně luxovat.

Tolik to nejpodstatnější o taštičkových matracích, co byste měli znátt před jejich pořízením. Zní to dobře, že? Ne nadarmo patří tento druh matrace k těm nejoblíbenějším mezi spotřebiteli. Už víte, že s touto matrací si můžete užívat příjemný spánek, ať vážíte 50 nebo 150 kilogramů. Seznámili jste se s jejími výhodami i nevýhodami a už jen na vás bude záležet, abyste posoudili, zda náhodou není čas vyměnit starou za novou. Na srovnávači zboží jakco.cz se do výběru vhodné matrace můžete pustit okamžitě.

Uleháte každý večer do proleželé postele či na tvrdé pružiny? Nebo myslíte na své pohodlí a nedáte dopustit na kvalitní spánek??

Budeme rádi, když nám to v diskusi řeknete

Ivo Bauer