Plzeň a prodej domů – dosáhly ceny svého vrcholu nebo se v roce 2022 dočkáme dalšího zdražování?

Plzeň a prodej domů – dosáhly ceny svého vrcholu nebo se v roce 2022 dočkáme dalšího zdražování?

Chystáte se v Plzni prodat dům? Nebo naopak přemýšlíte o tom, že byste si zde v dohledné době nějaké bydlení pořídili? Ať už sledujete realitní trh na západě Čech z prvého či druhého důvodu, určitě vám nedají spát ceny nemovitostí. Respektive to, zda či jak vysoko ještě porostou. Faktem je, že pouze zlomek ekonomů a analytiků předpokládá, že je zdražování rezidenčních nemovitostí v naší republice více méně u konce. Většina odborníků je spíše přesvědčena, že se už tak extrémní cenová hladina v roce 2022 ještě zvedne. Abyste se mohli s čistým svědomím rozhodnout, jestli je ta pravá chvíle dům v Plzni prodat, nebo zda máte naopak nejvyšší čas nějaký si pořídit, podívejte se na hlavní faktory, o které se úvahy a předpovědi analytiků či developerů opírají.

Chtěli byste v Plzni prodat dům?

Máte v metropoli západních Čech rodinný dům a zahradu a zvažujete jejich prodej? Přemýšlíte, zda nemovitost zpeněžit co nejdříve nebo jestli počkat, zda v příštích měsících ceny ještě nestoupnou? A hledáte informace, které by vám rozhodnutí usnadnily? Pak jste zřejmě zaznamenali nejen to, že nemovitosti u nás zdražují téměř nejrychleji z celé EU, ale všimli jste si rovněž neutuchajícího zájmu kupujících. Než se trochu podrobněji podíváme na krátkodobé, ale též na ty dlouhodobější predikce vývoje na našem realitním trhu, musíme alespoň okrajově zmínit rovněž příčiny současného stavu. Stavu, kdy si stále větší procento tuzemské populace může o vlastní střeše nad hlavou nechat pouze zdát. Takže?

Za kolik lze prodat dům v Plzni? (12/2021)

RD (m2) pozemek (m2) Cena v mil. Kč Stav
150 1 133 6,49 Po částečné rekonstrukci
206 205 8,33 Po částečné rekonstrukci
300 914 10,99 Po celkové renovaci
140 300 11,53 Po celkové renovaci

Nedostupné bydlení

Nad tím, proč je bydlení v České republice stále hůře dostupné, se člověk zamyslí hlavně tehdy, potřebuje-li si nutně koupit byt nebo dům. A faktem je, že nemusí být zrovna vystudovaný ekonom, aby pochopil, že základním problémem je disproporce nabídky a poptávky. V našem případě jde o problém dlouho neřešený a také velmi citelný. Jelikož je bydlení základní lidskou potřebou a protože důsledkem nedostatku čehokoli, bez čeho se člověk neobejde, jsou vysoké ceny, zdražily u nás rezidenční nemovitosti až na extrémní úroveň. Nedostatek bytů už přináší vážné problémy mnoha seniorům, ale stejně tak i mladým rodinám. Nezbývá než zodpovědět otázku, proč je nabídka tak chabá. A k tomu, abychom si odpověděli, opět není třeba vysokoškolského vzdělání.

Více stavět!

Řešením bytové krize, s níž se v současnosti potýkáme nejen my, ale i řada dalších zemí, může být jedině rozsáhlejší výstavba. Shodují se na tom odborníci z řad ekonomů, sociologů i samotných stavařů. Zajedno jsou v tomto ohledu také s politiky. Proč jsme tedy tam, kde jsme? Hlavním důvodem je komplikovanost povolovacích procesů, které jsou s realizací stavebních projektů spojeny. Nejde tedy o nic jiného než o byrokracii, která v našich podmínkách nabobtnala doslova do obludných rozměrů. Doba, která obvykle uplyne od okamžiku, kdy se rozhodnete vybudovat dům až do chvíle, kdy se můžete nastěhovat, je u nás zkrátka nesmírně dlouhá. Často se počítá nikoliv na měsíce, ale na roky. A to obzvláště u větších bytových projektů, které by krizi způsobenou nedostatkem rezidenčních nemovitostí mohly řešit nejlépe.

Pomůže novela zákona?

Nyní se konečně dostáváme k tomu, jak vidí budoucnost na trhu s nemovitostmi valná většina odborníků. V souvislosti s tím musíme nejprve zmínit záležitost, která má ambici změnit situaci k lepšímu a to právě tím, že umožní zintenzivnit tak často skloňovanou výstavbu. O čem je řeč? O nedávno schválené novele stavebního zákona. Přínos této novely se sice projeví spíše až v delším časovém horizontu, ale pokud se díky ní skutečně podaří změnit stávající pravidla a výrazně tak zkrátit povolování staveb, můžeme se během několika málo let dočkat podstatně většího počtu realizovaných projektů určených k bydlení. Neúnosně vysoké ceny by to mohlo vrátit do přijatelnějších mezí. To v lepším případě. V případě horším by se zběsilý cenový růst mohl alespoň zastavit či citelně přibrzdit. Uvidíme.

Co přinesou nejbližší měsíce?

Do jaké míry budou naplněna očekávání spojená s novým stavebním zákonem, to tedy zřejmě zjistíme až za pár let. Co však přinesou nejbližší měsíce? Jak to vidí analytici? Má podle nich nyní smysl kupovat, prodávat nebo snad čekat? Potřebujete-li nutně větší obnos, váš plzeňský dům nejspíš nabídnete bez zbytečného otálení. Pokud vás nic „nepálí“, možná počkáte, zda nepůjdou ceny opět výš. A mohou? Ano, určitě mohou. Stavební materiály totiž citelně zdražují a stejně tak energie. Vhodných pozemků, které by se daly pořídit za „rozumných“ finančních podmínek není v regionu mnoho. A poptávka? Přestože mírně polevuje, je stále vysoká. Peněz je zřejmě mezi lidmi více než dost a kdo může, ten kupuje.

Rok 2022

Jediný faktor, který by další zdražování rezidenčních nemovitostí mohl zmírnit, lze spatřovat ve zvyšujícím se úročení hypotečních úvěrů. Nákladnější půjčka řadu zájemců o vlastní bydlení nepochybně odradí. K tomu, aby se ceny zcela zastavily nebo snad dokonce klesly, to však v roce 2022 pravděpodobně stačit nebude.

A co vy, zvažujete koupi domu nebo jeho prodej? A budete vyčkávat nebo vás spekulace na cenový vývoj příliš nezajímají?

Ivo Bauer