Silikonová prsa – půlstoletí vývoje bezpečných implantátů poznamenané řadou skandálů

Silikonová prsa – půlstoletí vývoje bezpečných implantátů poznamenané řadou skandálů

Vedle operace očních víček a liposukce se silikonová prsa řadí k nejžádanějším chirurgickým úpravám. Cesta na pomyslný vrchol se ale neobešla bez výrazných zaškobrtnutí. Projděte si ji od prvních nadšených reakcí, přes ty největší aféry až k aktuálním trendům!

Silikonová prsa učinila přítrž nebezpečným operacím a vyplním

Příští rok oslavíme výročí 60 let od první moderní mammaplastiky, při které byly použity silikonové implantáty. Tehdejší zákrok znamenal naprostý přelom na poli plastické chirurgie, byť lékařské použití silikonu bylo známé již ve 40. letech. Do té doby se k výplni používalo třeba dřevo a pooperační komplikace nikoho nepřekvapovaly. Nutno podotknout, že první žena se silikonovými implantáty se dodnes těší dobrému zdraví a je několikanásobnou prababičkou.

 

První skandály a obavy o zdravotní nezávadnost

Po počáteční euforii přišla v průběhu 80. a 90. let vlna soudních sporů zpochybňujících bezpečnost implantátů. Obavy, že mohou zapříčinit vznik rakoviny prsu, dokonce vedly k jejich dočasnému zákazu.

 

Změnu přinesly až výzkumy v 90. letech, které nepotvrdily zvýšené riziko nádorových onemocnění u operovaných žen. Poté už nic nebránilo dalšímu boomu, který neminul ani Českou republiku.

 

Nové milénium – nová aféra, která vyděsila stovky tisíc žen po celém světě

 

Možná si vzpomínáte na rok 2011 a skandál francouzského výrobce silikonových implantátů PIP. Tato společnost v letech 2001 – 2010 používala k výrobě implantátů průmyslový silikon, nikoliv ten lékařský. Jejich kvalitativní rozdíl je propastný. Pro ilustraci – z průmyslového silikonu se vyrábí elektrotechnické součástky a jeho náklady jsou až o 90% nižší. Vady vykazovala jak výplň, tak i její pouzdro, které praskalo či prosakovalo. To vedlo ke vzniku infekcí a v některých případech bohužel i ke smrti pacientek.

 

Tato kauza se dotkla i cca 2000 Češek, z nichž většina se na základě doporučení Ministerstva zdravotnictví rozhodla pro výměnu implantátů.

 

Jaké výplně aktuálně vládnou trhu?

 

Harmonické tělesné proporce, přirozenost, šetrné operační postupy a snížení rizika pooperačních komplikací – právě na tyto tendence musí v současné době výrobci implantátů reagovat.

 

  • Přednost dostávají implantáty kapkovitého tvaru, které odpovídají přirozené anatomii ženského prsu.

 

  • Jako výplňový materiál se uplatňují kohezivní gely, které ani při ruptuře pouzdra neuniknou do těla.

 

  • Oblibě se těší odlehčené výplně, jenž minimalizují možné bolesti zad při větší augmentaci prsu zejména v případě subtilnějších žen.

 

  • Důraz je kladen na pružnost implantátů a to z důvodu perfektní adaptace na pohyb těla a jednoduššího vložení pod prsní sval pacientky. K jejich zavedení postačí menší řezy, které zanechávají jen velmi nepatrné jizvy.

 

  • Úspěch slaví implantáty s jemným povrchový zvrásněním, tzv. nano-texturou. Na ni velmi dobře reaguje okolní tkáň, což usnadňuje proces hojení.

 

Jak je to s bezpečností silikonových výplní dnes?

 

Všechny implantáty prochází velmi náročnými kontrolami odolnosti a zdravotní nezávadnost. Existují dokonce i studie sledující pacientky a stálost implantátů po několik let od provedení zákroku. Všechny tyto poznatky výrobci promítají do neustálých inovací a k dispozici předkládají výplně různých velikostí, tvarů a povrchových úprav. To vše bez zdravotních rizik! Zdokonalují se i operační postupy a následná péče. Vašemu snu o perfektním dekoltu tak už nic nebrání!

Pamatuje si na to, kdy mammaplastika poprvé vešla do širšího podvědomí v České republice? Pozoruje, jaký pokrok byl v této oblasti učiněn?

Ivo Bauer