Kuchyňské dřezy vybírejte nejen podle materiálu a vzhledu, ale také podle typu montáže!

Kuchyňské dřezy vybírejte nejen podle materiálu a vzhledu, ale také podle typu montáže!

Věděli jste o tom, že kuchyňský dřez můžete nainstalovat 5 možnými způsoby? To, jakou montáž zvolíte, záleží na vaší pracovní desce – pro některé materiály totiž můžete zvolit pouze některé druhy montáže. Je důležité, abyste o instalaci přemýšleli ještě před výběrem dřezu, protože některé se dají namontovat pouze na jeden způsob. Výrobce by měl tuto informaci vždy uvádět u popisu produktu.

Horní montáž kuchynského dřezu je oblíbená a snadná

Horní montáž dřezu je stále nejžádanější klasikou. Proč? Horní instalace představuje nejjednodušší způsob, jak dřez do pracovní desky namontovat. Stačí, abyste dřez na pracovní desku obkreslili, poté nákres zmenšili o jeden centimetr a pustili se do vyřezání otvoru. Následně dřez do otvoru pouze zasadíte a mezeru mezi dřezem a deskou utěsníte silikonem nebo těsněním, které často bývá součástí balení, v kterém si vašeho kuchyňského pomocníka kupujete. Tento typ instalace je možné bez problému udělat svépomocí, její výhodou je i to, že řez nemusí být na milimetr přesný, protože se schová pod usazený dřez. Horní montáž je vhodná pro všechny materiály pracovní desky, její nevýhodou je ale to, že pod okrajem dřezu může postupem času prosakovat voda a že se zde také mohou usazovat zbytky potravin, nečistoty a bakterie.

Montáž s minimálním přesahem je elegantní a praktická

Jiným typem horní montáže je přesahová montáž. Při této instalaci se dřez do pracovní desky usazuje také shora, ale s tím rozdílem, že v tomto případě dřez téměř splývá s pracovní deskou. V praxi to znamená, že dřez vyčnívá nad kuchyňskou linku pouze o výšku materiálu. Montáž s přesahem představuje elegantnější variantu klasické horní montáže, zároveň je ale jednodušší a levnější než montáž integrovaná, kdy dřez při instalaci zcela splyne s povrchem pracovní desky. I montáž s přesahem je vhodná pro všechny typy pracovních desek.

Montáž do roviny s deskou je moderní a užitečná

Integrace dřezu s pracovní deskou, tzv. montáž do roviny, začíná být zásluhou své designové čistoty a jednoduchosti velmi žádoucím řešením. Instalace přesahem je ale o něco náročnější a vyžaduje pomoc vyškoleného pracovníka. Instalace do roviny vznikne díky vyfrézované drážce, do které se dřez zapustí. Celé spojení pojistí mechanické úchytky a vše je třeba utěsnit ještě silikonem. Pokud je vše precizně uděláno, dřez splyne s deskou kuchyňské linky v jedné rovině. Tento druh montáže není vhodný pro dřevěné desky, které se mohou kvůli častému styku s vodou poničit nebo dokonce i nabobtnat.

Spodní montáž je praktická a hygienická

I spodní instalace dřezu se těší stále větší popularitě, a to zejména díky své poměrně snadné instalaci a především praktičnosti. Při tomto typu montáže je dřez uchycen na spodní straně desky, ta v podstatě tvoří jeho horní lem, a spodní montáž proto představuje velmi čisté řešení. Jelikož je okraj dřezu schovaný pod pracovní deskou, neusazují se u něj žádné nečistoty ani bakterie. Spodní instalace dřezu ale není vhodná stejně jako integrovaná montáž pro dřevěné kuchyňské linky, u kterých může dojít kvůli častému kontaktu s vodou k poškození materiálu.

Celoplošná montáž nebývá častá

Celoplošná instalace dřezu je dnes už spíše minulostí. I přesto, že je její instalace velmi jednoduchá, spotřebitelé dnes raději volí některou z výše uvedených možností, jež vypadají nesrovnatelně elegantněji. Při celoplošném zasazení dřezu je totiž pracovní deska nahrazena v celé své délce i šířce kuchyňským dřezem, což vede k narušení jednotné linie.

Ivo Bauer