Tzv. “micelárky” budí řadu kontroverzí. Jedni je milují, druzí odsuzují. Pojďme si je blíže představit! Podíváme se na to, jaké jsou jejich přednosti a co na nich vadí jejich odpůrcům.
Co to je a kde se vzala?
Micelární vody jsou primárně prodávány jako jeden z typů čistící kosmetiky. Výrazněji okupují trh s beauty produkty poslední dekádu či dvě. Možná vás ale překvapí, že ve skutečnosti světlo světa spatřily ve Francii už před téměř 100 lety. Po jejich vytvoření volaly ženy, jenž pro odstranění make-upu používaly čistou vodu. Ta ovšem byla tvrdá a zanechává jejich pokožku vysušenou.
Jak funguje?
Kouzlo spočívá v tzv. micelách. Jedná se koluvité molekuly tenzidů, které mají tu schopnost do sebe vtáhnout oleje a přitom odpudit vodu. Líčidla, kožní maz a nečistoty na olejové bázi tak dokáže uzamknout a odvést ve vodném roztoku pryč z očisťovaného pleti. Čištění je díky nim velmi rychlé, důkladné a opravdu spolehlivé. Tenzidy a jejich technologie se nevyužívají ale jen při péči o pleť. Našli byste je i v čistících prostředcích a saponátech pro domácnost, pracích prášcích a mýdlech.
Milovaná i nenáviděná
Právě miliony drobných micel se staly trnem v oku jejich kritiků. Mohou totiž narušit přirozený lipidový film pokožky, který ji chrání a udržuje hydratovanou. Výsledkem je sice čistá, ale vysušená pleť, která nepříjemně až bolestivé pne, má tendence k začervenání nebo šupinatění. Nepříliš kvitován bývá také obsah alkoholu a příliš vysoké pH, které též pokožce neprospívá.
Kdo má pravdu?
Opravdu velmi záleží totiž na kvalitě micelární vody, po které sáhnete. Běžné tenzidy ze syntetických molekul totiž opravdu mohou pokožku podráždit a způsobit i tvorbu pupínků. Není pak divu, že po takové zkušenosti na micelárky zanevřete a budete se od nich chtít držet dále.
Oproti tomu ty z řady přírodní čistící kosmetiky obsahují estery mastných kyselin, jejichž struktura se velmi podobá složkám tvořící buněčnou membránu. Tělo je vnímá jako sobě vlastní a nereaguje na jejich přítomnost přehnaně spuštěním obranných procesů. Kvalitní produkty navíc obsahují micely v takové koncentraci, která je pro zachování zdravého ekosystému pokožky bezpečná. Pokud se vám podaří objevit produkt s do detailů vychytaným složení plný skvělých přírodních ingrediencí, pak se micelární voda klidně může stát vaší kosmetickou láskou na celý život.
Ty nejlepší vždy dokáží nabídnout něco navíc
Zvládnout by v každém případě měly bleskové odstranění make-upu a dekorativní kosmetiky, dokonce i té voděodolné. Opravdové poklady toho ale pro vás zajistí mnohem více a kromě čištění také pokožku tonizují a hydratují. Ty se správným složením mohou vaší pleti sednout jak šité na míru.
- Citlivá a suchá
Šetrnost je klíčem k úspěchu! Pokožku při čištění zklidní extrakty z růže. Výtažky ze semem moringy, mandlí nebo kokosu pak dodají potřebné živiny.
- Problematická, aknózní
Zaměřte se na ty, které obsahují složky s antiseptickými účinky. Zelený čaj, aloe vera nebo oxid zinečnatý jsou skvělými protizánětlivými pomocníky.
- Zralá pleť s vrásky
I micelární vody mohou být obohaceny o kyselinu hyaluronovou, která působí doslova jako elixír mladí. Hledejte ty, které v sobě ukrývají vitamín E a další silné antioxidanty.
Micelárky dokáží být fantastickým kosmetickým kouskem. Mohou zjednodušit vaší každodenní pečující rutinu doslova jedním tahem. Chce to ale být pečliví při jejich výběru, upřednostnit jejich přírodní alternativy a ani v jejich případě se nespokojit s málem. Pak vás mohou doprovázet při čištění pleti ráno i večer, v každém věku a za každé situace!
Používáte micelární vody? Jaké s nimi máte zkušenosti?
- Bojíte se kachní pusy? Nemusíte. Známe nejlepší odborníky na zvětšení rtů v Praze! - 24.04.2024
- Luxusní restaurace Praha: kam si zajít na luxusní romantickou večeři? - 20.02.2024
- Studujete angličtinu a přemýšlíte, jak si rozšířit slovní zásobu? Sáhněte po aplikacích, využijte online platformy! - 14.02.2024